Foto workshop

Mountains workshop – úvod

Som rád, že ste navštívili časť venovanú fotovýletom či workshopom, zameraných na fotografovanie vysokohorskej fauny a flóry.  Počas posledných niekoľkých rokov som strávil množstvo času v slovenských horách, na ich hrebeňoch, či v dolinách pri pozorovaní zvierat. Sústredil som sa hlavne na 2 slovenské endemity a to kamzíka a svišťa. Kamenité trávnaté svahy nad hranicou kosodreviny obýva svišť vrchovský tatranský (Marmota marmota latirostris ). Svišť je veľmi spoločenský a žije v kolóniách, väčšinou príbuzenských. Subalpínske lúky a strmé skalné terény sú typické pre kamzíka. Samostatný endemický poddruh žije vo Vysokých, Nízkych a Západných Tatrách – kamzík vrchovský tatranský (Rupicapra rupicapra tatrica). Kamzík žije v čriedach, len staré samce žijú samotársky. Oba tieto živočíchy sú veľmi lákavým foto objektom, nie len pre svoju vzácnosť ale aj špecifický spôsob života a zaujímavé prostredie v ktorom sa vyskytujú. Získal som mnoho skúseností a poznatkov o ich pravidelnom výskyte, bionómii a režime, aby sa nám spolu podarilo urobiť veľa zaujímavých a jedinečných fotografií.  Samozrejme okrem týchto druhov je s určitou dávkou šťastia, možnosť pozorovať a aj odfotiť iné druhy cicavcov, či vtákov ako napríklad jeleň, líška, medveď, či pri veľkom šťastí hlucháň. Ponúkam Vám preto službu môjho sprievodu po slovenských horách. Je jedno, či ste amatérsky alebo profesionálny fotograf či filmár. Pri pozorovaní a fotení samozrejme dbáme na to aby sme zvieratá fotili pri ich tradičných a prirodzených činnostiach, čiže aby jedinec, či črieda nebola rušená, či dokonca ohrozovaná. Ochrana a úcta voči živému patrí medzi moje priority. Pozývam Vás teda zažiť dobrodružstvo výstupov v tme, sledovanie východu slnka na hrebeni a zapadnúť do tichosti slovenskej prírody. Budem rád ak navštívite a zrecenzujete fotografie v galériách z týchto sprievodov a výstupov. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať.

 

Mountains workshop – odporúčané fotografické vybavenie

Pre veľké cicavce je vhodné použiť teleobjektív s ohniskom minimálne 300mm a viac , prípadne použitie teleconvertorov pri pevných ohniskách. Na krajinársku fotografiu odporúčam zobrať so sebou nejaký širokouhlý objektív , či pribaliť makro objektív na hmyz alebo vysokohorskú flóru. Statív sa odporúča. Je dobre mať zo sebou aj nejaký podsedák, či malú stoličku. Je možne sa dohodnúť na zapožičaní niektorých súčasti výbavy a techniky.

 

Všeobecné pravidlá workshopov a fotovýletov:

 

  1. Ochrana prírody, druhu a jedinca je prvoradá
  2. Aj keď veľmi dobre poznáme prostredie, zvyklosti a správanie sa fotografovaných živočíchov, sú to voľne žijúce zvieratá, ktoré sú plaché a pozorné. Preto nie je možne zaručiť vždy úspech fotovýpravy. Je však veľmi pravdepodobné, že počas 1-3 dní sa podarí urobiť pekné snímky.
  3. Prístup je individuálny, preto je počet účastníkov 2-3 na jedného sprievodcu. To zaručuje aj veľkú jedinečnosť fotografií.
  4. Kamzík aj svišť sú vysokohorské zvieratá , preto treba počítať s peším výstupom v čase od 2-4 hodín podľa lokality a fotografovaného druhu.
  5. Počasie v horách je veľmi variabilné, preto sa hlavne počas letných mesiacov prispôsobujeme  predpovedi počasia a do terénu sa ide vo veľmi skorých ranných hodinách.
  6. Počas výletu si treba zobrať jedlo a vodu na celý deň a náhradne oblečenie v prípade zmeny počasia. Odporúča sa nepremokavé oblečenie, či bunda a nevyhnutná je kvalitná obuv do hôr.
  7. Účastník je sám zodpovedný za svoju fotovýbavu, techniku a samozrejme zdravie a konanie. Sprievod podáva inštrukcie a vedie účastníka, po celú dobu workshopu a je mu plne k dispozícií a nápomocný pri fotografovaní.
  8. V cene foto workshopu je zahrnutý sprievod, inštrukcie o fotografovanom druhu a  v aktuálnych podmienkach, transfery z miesta ubytovania po turistický chodník  a turistické poistenie do hôr počas výletu.  V cene nie je započítane ubytovanie účastníka a strava. Samozrejme môžete počítať s našou pomocou pri doporučení vhodného ubytovania.
  9. Dĺžku a náplň workshopu je možne meniť po vzájomnej dohode
  10. Cena workshopu je po vzájomnej dohode, informácie mailom, alebo telefonicky.

Ponuka fotovýletov

 

1. Jarné fotografovanie svišťov

2 denný jarný workshop zameraný na fotografovanie endemitického druhu európskeho významu Svišťa vrchovského tatranského

Termín : jún

Cieľ : nafotiť svište pri ich hrách a jarnom sa vypásaní na čerstvej tráve v prostredí prebúdzajúcej sa tatranskej prírody.

Priebeh : 2 dni v teréne, odchod skoro ráno , výstup do dolín v čase 2-4 hodiny , fotografovanie so sprievodom a inštrukciami, odchod dole v popoludňajších hodinách, večer rozhovory o získaných fotkách a zážitkoch. Druhý večer odchod domov.

Možné odfotografované druhy : svišť vrchovský tatranský, veľká šanca – kamzík vrchovský tatranský, zriedkavo – líška, orol, medveď, jeleň

Alternatívna fotografia : Macro fotografia vysokohorskej flóry , krajinárska fotografia

Náš názor : fotografovanie svišťov je spojené s krásnym pozorovaním rodín a jedincov, ich správania v kolónii a zachytením na fotografiách. Menej náročné fotografovanie s malými presunmi a relaxom v krásnej vysokohorskej prírode.

 

 2. Letné fotografovanie vysokohorskej fauny

3 dňový workshop zameraný na fotografovanie dvoch najvzácnejších endemitov – svišťa vrchovského tatranského a kamzíka vrchovského tatranského.

Termín : júl/ august/začiatok septembra

Cieľ : fotografovanie hlavne mladých svišťov , ktoré po vylezení z nôr prekypujú energiou a hrami. Kamzík v krásnej hnedej letnej srsti.

Priebeh :
1 . deň zameraný hlavne na fotografiu svišťa ( lokality s ich výskytom ) . Alternatívne sa môže podariť fotenie kamzíka. Výstup skoro ráno v čase 2-4 hodiny , fotografovanie so sprievodom a inštrukciami, odchod dole v popoludňajších hodinách , večer rozhovory o získaných fotkách a zážitkoch.

2 . deň zameraný na fotografovanie kamzíka – lokality bez svištích kolónii – pozorovanie a fotenie kamzičej čriedy, alebo jedincov. Kamzík ma v tomto období krásne hnedé sfarbenie a mladé kamzíčatká sú hravé aj keď v pozornosti veľmi opatrných samíc. Tento deň je zameraný len na fotenie kamzíka, prípadne krajiny. Výstup v čase 2,5-3 hodiny, fotografovanie so sprievodom a inštrukciami, odchod dole v popoludňajších hodinách, večer rozhovory o získaných fotkách a zážitkoch.

3 . deň odchod skoro ráno, dohoda o výbere lokality po predchádzajúcich dňoch, prípadne nová lokalita. Fotografovanie a odchod v poobedných hodinách dole, odchod domov.

Náš názor : počas tohto workshopu budete mať možnosť zachytiť hry a detskosť svištích či kamzičích mláďat, či pri troche šťastia ich kŕmenie a výchovu. To hlavne v skorších termínoch. V septembrových termínoch je možnosť odfotiť svišťa vo výbornej kondícií, pri neustálom sa vykrmovaní a pasení. Pripravuje sa na zimný spánok. Dospelé jedince pôsobia majestátnym dojmom a sú veľkým lákadlom pre oko fotografa. Kamzík ma v septembri veľmi pekne sfarbenú hrdzavo hnedú srsť s tmavým hrebeňom. V prostredí septembrovej prírody sú fotografie naozaj veľmi pekné. V období leta treba počítať so zmenami počasia a búrkami

 

3. Kamzičia ruja , neskorá jeseň

2 dňový workshop zameraný na fotografovanie krásnej neskorej jesennej prírody a kamzíka vrchovského tatranského. V novembrových termínoch prebieha úžasné divadlo – kamzičia ruja. Budeme pozorovať a snažiť sa odfotiť krkolomné naháňačky capov, či obhajobu svojej čriedy pred ďalšími záujemcami

Termín : október/november ( závisí od množstva snehu)

Cieľ : Kamzík v nádhernej zimnej , čiernej, lesklej srsti, kamzičia ruja

Priebeh :
1 . deň výstup ráno v čase 2,5-3 hodiny , fotografovanie so sprievodom a inštrukciami, malé až stredné presuny po hrebeni, odchod dole v popoludňajších hodinách, večer rozhovory o získaných fotkách a zážitkoch.

2 . deň výstup ráno v čase 2,5-3 hodiny, fotografovanie so sprievodom a inštrukciami, malé až stredné presuny po hrebeni, odchod dole v poobedných hodinách, odchod domov.

Náš názor : Kamzičia ruja patrí medzi najkrajšie prírodné divadlá a vy sa môžete pri troške šťastia stať jeho súčasťou. Treba počítať s možnosťou snehovej pokrývky, zľadovateným terénom a vetrom. Inokedy je počasie prekrásne, bez snehu a vetra.